poniedziałek, 27 kwietnia 2020

A czy wiedziałeś, że...? Recenzja książki "Powiedz mi! Zwierzęta" Sophie de MullenheimTYTUŁ: Powiedz mi! Zwierzęta
AUTOR: Sophie de Mullenheim
WYDAWNICTWO:  Olesiejuk
ILOŚĆ STRON: 112
TŁUMACZENIE: Michał Goreń
DATA WYDANIA: 17.05.2018

Za możliwość zapoznania się z tą książką dziękuję Wydawnictwu Świat Książki!

Powiedz mi! to seria książek dla ciekawych świata rzeczy. Podzielona na różne kategorie tematyczne stanowi bazę do dalszych odkryć, zachęca do sięgnięcia głębiej oraz dostarcza sporą dawkę wiedzy – oczywiście w bardzo ciekawy, ilustrowany i w krótkiej formie sposób, czyli tak, jak dzieci lubią czytać najbardziej.


Miałam okazję zapoznać się z tematyką zwierząt. W kolorowej książce otrzymujemy informacje o gatunkach bardziej i mniej znanych. Ale zacznijmy od początku: całość została podzielona na cztery kategorie: Co za rodzinka – opisująca zwierzęta w najbardziej ogólnej formie, a więc znajdziemy tu informacje o więzach rodzinnych, o sposobie narodzin, wadze i wzrośnie nowonarodzonych zwierząt, o różnicach zwierząt w obrębie jednego rodzaju, skąd się wzięły niektóre nazwy zwierząt oraz wiele, wiele innych. Kolejną kategorią jest: Do stołu! – jak możecie się łatwo domyślić, jest tu mowa o tym, co lubimy najbardziej – o jedzeniu. Co jedzą, jak jedzą, gdzie jedzą, ile jedzą – tutaj nasze kupki smakowe zdecydowanie mogą wariować, tym bardziej, że niektóre z nich mają naprawdę „wykwintne”, jak na nasz gust, menu. Przejdźmy dalej: samoobrona: a więc jak zwierzęta wtapiają się w otoczenie, jak odstraszają przeciwników, ale również jak atakują. Ostatnia kategoria: W domowym zaciszu: gdzie zwierzęta żyją, jak budują swoje gniazda i nory, czy są gatunki, które w ogóle nie sypiają, dlaczego zwierzęta mieszkają właśnie tam, gdzie mieszkają. Po przeczytaniu każdej kategorii, znajdzie się także chwila na zabawę. Z tyłu książeczki są umieszczone naklejki, które dziecko może przykleić w wyznaczonych do tego miejscach. To też idealny moment na powtórkę treści. Czy uda się rozpoznać wszystkie zwierzęta przedstawione na naklejkach? A może dziecko zapamiętało jakieś ciekawostki o nich? Na końcu znajdziecie również indeks, dzięki któremu wyszukacie informacje o konkretnym zwierzęciu, które was interesuje.

Zdecydowanie nie jest to encyklopedia, dzięki której dowiecie się wszystkiego o gatunkach zwierząt. Macie tutaj mieszankę kilkuset krótkich ciekawostek. Uważam jednak, że napisanych w bardzo przystępny sposób i odsyłających do dalszych poszukiwań. Nie jest to oczywiście książka dla małych dzieci, bo jest ona głównie nastawiona, mimo że napisana w zabawny i przystępny sposób, na walory edukacyjne. Optymalny wiek dziecka, sięgającego po tę książkę? Na moje oko jest on dość rozpięty – od 7 do nawet 13 lat. A i Wy, rodzice, nie martwcie się. Ja sama podczas jej lektury dowiedziałam się wielu zaskakujących rzeczy, choć wydawałoby mi się, że nic w niej nie może mnie zaskoczyć. Jeśli macie wśród swoich najbliższych ciekawe świata dziecko, to ta książka zdecydowanie jest idealnym prezentem dla niego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza