czwartek, 12 marca 2020

Dobre nawyki od dziecka... czyli "Chrońmy naszą planetę"

TYTUŁ: Chrońmy naszą planetę
AUTOR: Emilie Beaumont
ILUSTRACJE: Sylvie Michelet
TŁUMACZENIE: Anna Boradyń-Bajkowska
ILOŚĆ STRON: 30
WYDAWNICTWO: Olesiejuk
DATA WYDANIA: 2019

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Świat Książki!


W ostatnim czasie o nasze uszy obiło się mnóstwo informacji dotyczących ochrony środowiska. Życie zgodnie z regułą zero waste. Segregacja odpadów. Oszczędzanie zasobów naturalnych. Recykling. I wiele, wiele innych. Dlaczego więc mimo tego nadal istnieje ogromne zagrożenie dla naszej planety? Z jednej, prostej przyczyny. Zostaliśmy przyzwyczajeni do tego, że idąc do sklepu, dostępne są jednorazowe reklamówki. Że zamiast kupić produkty na wagę w swoje własne pojemniki, wolimy wziąć już te zapakowane, bo tak łatwiej, szybciej, bezproblemowo. A najgorzej jest coś komuś dać i później odebrać. W jaki więc sposób powstrzymać zaśmiecenie planety? Pokazać mu dobre nawyki już od dziecka!


I właśnie do takiego wniosku doszli autorzy i wydawcy takich oto książek. Bo dziecko najlepiej uczy się przez zabawę. A czytając książki zwłaszcza wtedy, kiedy widzą kolorowe ilustracje, zabawne i napisane przystępnym językiem teksty. Książka „Chrońmy naszą planetę” łączy w sobie to wszystko. Duże ilustracje, które pozwalają dziecku umieścić daną sytuację w swojej rzeczywistości. Zatłoczone przez samochody ulice, mycie zębów, zabawa podczas kąpieli, prace w ogródku, rysowanie, sprzątanie, gotowanie, zabawa. To nie są górnolotnie napisane poradniki o tym, jak zapobiec globalnemu ociepleniu, bo po pierwsze dzieci tego nie zrozumieją, a po drugie, mówienie o skutkach, które mogą się wydarzyć za setki lat, dziecko szybko się znudzi i nie zrozumienie, dlaczego to takie ważne. Książeczka z serii „Obrazki dla maluchów” daje dziecku różne alternatywy postępowania, wskazując, dlaczego warto wybrać właśnie jedną z nich.Język książki jest dostosowany do wieku czytelnika, czyli na moje oko jest to pozycja dobra dla dzieci w wieku 3-6 lat. Ilustracje zachęcą dzieci do przewracania kartek w poszukiwaniu innych przykładów i sprawdzenia, czy dzieci z książki zachowują się tak samo jak one. Jednak nie jest to tylko historia o ochronie środowiska. Dziecko może ją także czytać obrazkowo, komentując co się znajduje na ilustracjach, co może zdarzyć się dalej, a to niezwykle pobudza wyobraźnię i kreatywność.

Na końcu znajdują się pytania sprawdzające uwagę, a może także dobre zrozumienie tekstu przez małego czytelnika. I choć jest ich niewiele, można analogicznie zadać dzieciom pytania o pozostałe poruszane zagadnienia. A więc mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów książka ta dostarczy rozrywki na wiele godzin. W końcu ciekawskie dzieci stale będą chciały sobie przypominać jakie rozwiązania podjęli bohaterowie ich książeczki, kiedy zapomną, co sami powinni w takiej sytuacji zrobić.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz